organizuje
Trenčianske Teplice 23. - 26. 6. 2017
Bratislava 14. 9. - 5. 10. 2017
Banská Bystrica TBA
Košice TBA

Ruská červeň
(Vermelho Russo)

Ruská červeň je prvým filmom nakrúteným v brazílsko-ruskej koprodukcii. Inšpirovaný denníkom herečky Marty Nowill (vydanom v prestížnom literárnom magazíne Piauí), prehodnocuje cestu za poznaním dvoch mladých brazílskych herečiek v Moskve. Ruská červeň je dojímavý príbeh priateľstva a zároveň vtipné vyobrazenie života v divadle a zápasu dvoch umelkýň o prekonanie neobyčajných prekážok.

Réžia: Charly Braun
dráma / 2016 / 90 min.

Dve Ireny
(As Duas Irenas)

Irene sa náhodou dozvie, že v tom istom mestečku ako ona žije ešte jedna trinásťročná Irene. So zvedavosťou pozoruje toto odvážne a veselé dievča žijúce samé so svojou mamou. Je fascinovaná iným svetom za hranicami jej vlastnej usporiadanej a tradicionalistickej rodiny. Táto druhá Irene sa zdá byť slobodná. Čoskoro začnú obe dievčatá, na prvý pohľad také rozdielne, tráviť spoločne dni, stretávať sa spolu s chlapcami v kine alebo na jazere. Pri rozhovore o svojich otcoch zistia, že majú spoločného viac, než si mysleli. Očarujúca mozaika, ktorá rozpletá delikátnu sieť otázok o identite, skutočnom priateľstve a prvých krokoch v ústrety dospelosti.

Réžia: Fabio Meira
dráma / 2016 / 96 min.

Odliv
(Vazante)

Brazília v roku 1821, krátko pred vyhlásením nezávislosti. Ako mnohí vidiečania aj majiteľ baní Antonio za obrátil baníctvu chrbtom a začal sa venovať chovu dobytka. Žije na svojej farme so skupinou otrokov, ktorých zvyky a jazyk sú také rôznorodé, ako miesta, odkiaľ boli kedysi dovlečení. Po tom, ako mu zomrie pri pôrode manželka a dieťa, rozhodne sa oženiť so svojou dvanásťročnou neterou Beatriz. Venuje sa svojmu dobytku, kým ju necháva samú s otrokmi. Odkázaná nájsť si miesto v tejto komunite sa bezprostredná Beatriz snaží nájsť rovnováhu uprostred moci uplatňovanej násilím, šikanou a sexuálnym nátlakom.

Réžia: Daniela Thomas
dobrodružná dráma / 2017 / 116 min.

Druhá mama
(Que Horas Ela Volta)

Val je slúžkou v domácnosti bohatej rodiny v Sao Paule. Zdá sa, akoby im prala, varila a upratovala odjakživa. Okrem toho sa stará aj o sedemnásťročného Fabinha, ktorého mama na neho nikdy nemá čas. Svoju vlastnú dcéru Jéssicu nechala ďaleko, nevideli sa viac ako desať rokov. Z ničoho nič ohlási dievčina svoj príchod. Je z nej sebavedomá mladá žena, ktorá sa rozhodla študovať architektúru v Sao Paule a odmieta ticho rešpektovať pravidlá zaužívané medzi pánmi a sluhami. Namiesto toho aby zdieľala s matkou jej skromnú komôrku, nasťahuje sa do priestrannej hosťovskej izby. Obslúži sa čímkoľvek z chladničky na čo práve dostane chuť a dokonca vystrája v bazéne s Fabinhom a jeho priateľmi. Krok za krokom sa kedysi neotrasiteľné pravidlá domácnosti vytrácajú, do veľkej miery proti vôli Val. A vtedy, uprostred sporu medzi matkou a dcérou, vyjde najavo Jéssicine dobre strážené tajomstvo.

Réžia: Anna Muylaert
komediálna dráma / 2015 / 111 min.

Zvuky zo susedstva
(O Som Ao Redor)

Bohatí obyvatelia luxusnej budovy v pobrežnom brazílskom meste sú znepokojení sériou krádeží a zločinov v ich okolí. Starý patriarcha s pochybnou minulosťou, ktorý nekompromisne vládne tejto štvrti spolu so svojimi synmi si zavolá na pomoc bezpečnostnú jednotku, ktorá mu má pomôcť dať situáciu do poriadku. Nie všetci obyvatelia sa však tešia z jej prítomnosti. Zvuky zo susedstva sú ikonickým hraným debutom a urbánnym trilerom režiséra úspešného filmu Aquarius, ktorý na seba upozornil minulý rok v Cannes.