O SEU MUNDO LUSÓFONO

Ak ste sa už začali rozhliadať po vianočných darčekoch, využite našu akciu pri príležitosti najkomerčnejšieho dňa v roku - Black Friday - a darujte pod stromček skvosty lusofónnej literatúry. Od 24.11. do 26.11. si u nás môžete zakúpiť portugalské a brazílske knihy v slovenskom preklade s takmer 20 % zľavou.

Kompletnú ponuku lusofónnej literatúry nájdete na našej stránke.

Objednávky prijímame na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Knihy si buď môžete osobne vyzdvihnúť v Bratislave, alebo vám ich zašleme poštou (poštovné 2,50 €).

Odteraz môžete podporiť aktivity Portugalského inštitútu aj prostredníctvom služby Dobromat! Vďaka nej môžete počas hocijakého nákupu prispieť neziskovým organizáciám, občianskych združeniam a nadáciám a nezaplatíte ani cent navyše.

Ako na to? Stačí si buď do svojho prehliadača pridať pomocníka, ktorý vás vždy upozorní, keď navštívite partnerských obchod, alebo tak môžete urobiť priamo cez túto stránku, kde si zvolíte internetový obchod aj združenie, ktorému chcete prispieť. Ešte raz opakujeme, že za nákup nezaplatíte nič navyše a zároveň prispejete na dobrú vec. Obrigada!

 

 

V utorok 27.9. o 18:00 vo Francúzskom inštitúte vám predstavíme slovenský preklad knihy "KĽUKATOU CESTOU DO RIA" od najslávnejšieho brazílskeho spisovateľa Machada de Assis. Knihu nedávno preložila Silvia Slaničková do slovenského jazyka a slovenský herec Juraj Hrčka prečíta poviedku "Luís Soares". Štýl Machada de Assis je plný irónie, humoru a podrobností o každodennom živote v Rio de Janeiro v 19. storočí. Bol jedným z obľúbených autorov Susan Sontag a Woodyho Allena.

"KĽUKATOU CESTOU DO RIA" je prvá knižná zbierka brazílskeho majstra poviedok Machada de Assis. V siedmich krátkych prózach sa autor venuje rozličným podobám manželstva a okolnostiam I pohnútkam, ktoré hrdinov vedú k jeho uzatvoreniu. A zďaleka za tým nehľadajte iba lásku. Získa niekdajší zhýralec Luís Soares srdce a veno svojej sesternice? Nájde krásna Eugênia šťastie u
tajomného neznámeho? Dokáže sa sveták Gomes skutočne zmeniť? Prostredníctvom odpovedí na tieto otázky spoznáte, ako žila v devätnástom storočí vyššia spoločnosť Ria de Janeiro a ako
kriticky na ňu hľadel Machado de Assis.

"Isteže, bohatstvo nie je najpodstatnejšie. Ale ani bezvýznamné. Lepšie je mať tristo miliónov než tridsať, je tam o nulu viac."

"Okolo štvrtej, keď sa Vasconcelos chystal na odchod, oznámili mu, že ho prišiel navštíviť pán José Brito. Pri tom mene veselý Vasconcelos zvraštil čelo. O chvíľu do jeho pracovne vošiel
spomínaný pán. Pre Vasconcelosa bol skutočným strašidlom, ozvenou z priepasti, hlasom reality. Bol to veriteľ."

Podujatie organizuje Veľvyslanectvo Brazílie v Bratislave v rámci festivalu Brazilslava - Brazílsky kultúrny festival v Bratislave sept 2017.

 

 

4. ročník festivalu brazílskeho filmu na festivale BRAZILSLAVA

Špeciálny putovný 4. ročník festivalu brazílskeho filmu BRAZIL VISUAL začal svoju cestu na medzinárodnom filmovom festivale Park Film Fest v Trenčianskych Tepliciach (23. - 26. 6. 2017) a teraz sa presúva do Bratislavy, kde sa predstaví v rámci 1. ročníka brazílskeho kultúrneho festivalu BRAZILSLAVA.

V Bratislave uvedieme tri filmy:
14.9. o 18:00 v Kine Lumière - Druhá mama / Que horas ela volta
18.9. o 18:00 v Kine Lumière - Ruská červeň / Vermelho Russo
5.10. o 19:00 vo Foajé - Žalúdok / Estômago

Filmy "Druhá mama" (2015) a "Ruská červeň" (2016) mali svoju slovenskú premiéru na festivale Park Film Fest 2017 v Trenčianskych Tepliciach. Film "Ruská červeň" osobne uviedol brazílsky režisér Charly Braun.

"Žalúdok" patrí medzi kultové snímky brazílskej kinematografie a v roku 2016 ho spolu s filmom "Druhá mama" zaradila Brazílska asociácia filmových kritikov medzi 100 najlepších brazílskych filmov.

Filmy uvedieme v pôvodnom portugalskom znení so slovenskými titulkami. Filmy "Druhá mama" a "Ruská červeň" budú mať okrem slovenských aj anglické titulky.

Festival BRAZILSLAVA organizuje Veľvyslanectvo Brazílie v Bratislave.

Partnerom projekcií "Druhá mama" a "Ruská červeň" je Medzinárodný filmový festival Park Film Fest Trenčianske Teplice.

Viac informácii nájdete na stránke Brazil Visual.