O SEU MUNDO LUSÓFONO

V utorok 27.9. o 18:00 vo Francúzskom inštitúte vám predstavíme slovenský preklad knihy "KĽUKATOU CESTOU DO RIA" od najslávnejšieho brazílskeho spisovateľa Machada de Assis. Knihu nedávno preložila Silvia Slaničková do slovenského jazyka a slovenský herec Juraj Hrčka prečíta poviedku "Luís Soares". Štýl Machada de Assis je plný irónie, humoru a podrobností o každodennom živote v Rio de Janeiro v 19. storočí. Bol jedným z obľúbených autorov Susan Sontag a Woodyho Allena.

"KĽUKATOU CESTOU DO RIA" je prvá knižná zbierka brazílskeho majstra poviedok Machada de Assis. V siedmich krátkych prózach sa autor venuje rozličným podobám manželstva a okolnostiam I pohnútkam, ktoré hrdinov vedú k jeho uzatvoreniu. A zďaleka za tým nehľadajte iba lásku. Získa niekdajší zhýralec Luís Soares srdce a veno svojej sesternice? Nájde krásna Eugênia šťastie u
tajomného neznámeho? Dokáže sa sveták Gomes skutočne zmeniť? Prostredníctvom odpovedí na tieto otázky spoznáte, ako žila v devätnástom storočí vyššia spoločnosť Ria de Janeiro a ako
kriticky na ňu hľadel Machado de Assis.

"Isteže, bohatstvo nie je najpodstatnejšie. Ale ani bezvýznamné. Lepšie je mať tristo miliónov než tridsať, je tam o nulu viac."

"Okolo štvrtej, keď sa Vasconcelos chystal na odchod, oznámili mu, že ho prišiel navštíviť pán José Brito. Pri tom mene veselý Vasconcelos zvraštil čelo. O chvíľu do jeho pracovne vošiel
spomínaný pán. Pre Vasconcelosa bol skutočným strašidlom, ozvenou z priepasti, hlasom reality. Bol to veriteľ."

Podujatie organizuje Veľvyslanectvo Brazílie v Bratislave v rámci festivalu Brazilslava - Brazílsky kultúrny festival v Bratislave sept 2017.

 

 

4. ročník festivalu brazílskeho filmu na festivale BRAZILSLAVA

Špeciálny putovný 4. ročník festivalu brazílskeho filmu BRAZIL VISUAL začal svoju cestu na medzinárodnom filmovom festivale Park Film Fest v Trenčianskych Tepliciach (23. - 26. 6. 2017) a teraz sa presúva do Bratislavy, kde sa predstaví v rámci 1. ročníka brazílskeho kultúrneho festivalu BRAZILSLAVA.

V Bratislave uvedieme tri filmy:
14.9. o 18:00 v Kine Lumière - Druhá mama / Que horas ela volta
18.9. o 18:00 v Kine Lumière - Ruská červeň / Vermelho Russo
5.10. o 19:00 vo Foajé - Žalúdok / Estômago

Filmy "Druhá mama" (2015) a "Ruská červeň" (2016) mali svoju slovenskú premiéru na festivale Park Film Fest 2017 v Trenčianskych Tepliciach. Film "Ruská červeň" osobne uviedol brazílsky režisér Charly Braun.

"Žalúdok" patrí medzi kultové snímky brazílskej kinematografie a v roku 2016 ho spolu s filmom "Druhá mama" zaradila Brazílska asociácia filmových kritikov medzi 100 najlepších brazílskych filmov.

Filmy uvedieme v pôvodnom portugalskom znení so slovenskými titulkami. Filmy "Druhá mama" a "Ruská červeň" budú mať okrem slovenských aj anglické titulky.

Festival BRAZILSLAVA organizuje Veľvyslanectvo Brazílie v Bratislave.

Partnerom projekcií "Druhá mama" a "Ruská červeň" je Medzinárodný filmový festival Park Film Fest Trenčianske Teplice.

Viac informácii nájdete na stránke Brazil Visual.

 

Pri príležitosti Európskeho dňa jazykov (26.9.) spúšťame ďalší semester skupinových kurzov európskej a brazílskej portugalčiny.

Čo vám ponúkame?

  • kurzy brazílskej a európskej portugalčiny od úplných začiatočníkov až po pokročilých
  • nový systém prihlasovania cez Google Forms (prihláška)
  • 50 vyučovacích hodín, vďaka čomu po 2 semestroch získate certifikát
  • menšie skupinky už od 5 ľudí a vyššia šanca, že sa nám podarí otvoriť aj pokročilejšie kurzy a kurzy brazílskej portugalčiny
  • 20 % zľavu pri prihlásení viac ako 8 ľudí

Začiatok kurzov: 26. 9. 2017

Dĺžka kurzu: 50 vyučovacích hodín (25 deväťdesiatminútových blokov) = kurzy budú končiť začiatkom januára

Cena: 220 € (pri minimálnom počte 5 ľudí), 175 €  (pri minimálnom počte 8 ľudí)

Zápis:    do 24. 9. 2017    

Na kurz je možné sa prihlásiť aj v priebehu roka, ak je voľné miesto.

Platba prevodom na účet: IBAN: SK13 3100 0000 0040 7003 0705

V prípade, že sa neprihlási dostatočný počet záujemcov, môžeme takýto kurz zrušiť. Poplatok za kurz vám v tomto prípade vrátime v plnej výške.

Často kladené otázky  

Tabuľka jazykových úrovní Vám pomôže vybrať si optimálny kurz.